بارگذاری فونت در برنامه نویسی اندروید

با سلام دوستان در این آموزش همان طور که از عنوان معلومه می خواهیم نحوه بارگذاری فونت رو در تمامی بخش های اپلیکیشن آموزش بدیم.
بارگذاری فونت بخش های زیر را شامل می شود.

  • متن ها – Plain textview در تمامی اندازه کوچیک , بزرگ و..
  • دکمه ها – button
  • دکمه های رادیویی – RadioButton
  • دکمه های انتخابی – Checkbox
  • Progress bar
  • و…

به جرعت می توان گفت در تمامی بخش ها حتی بخش هایی که به اصطلاحن programmatically به برنامه اضافه می شوند.
در ادامه با ما همراه باشید.
برای این کار ما از کتابخانه Jitpack یکی از کتابخانه های آن را به بخش Gradle اضافه می کنیم. دقت کنید به بخشی که نوشته شده Module همان طور که می دانید اندروید استدیو داری دو بخش Gradle متفاوت هست که هر کدام برای کاری مشخص است.
 

 
 
به علت تحریم بودن ایران از سمت گوگل نیاز دارید که از یک قند شکن استفاده کنید تا در هنگام sync شدن پروژه با مشکل مواجه نشوید.
بعد از sync شدن پروژه یه کلاس جاوا به نام FontOveride ایجاد کنید همانند زیر

 
 
در قسمت بالا setDefaultFontPath در داخل پرانتز ما باید نام فونتی را که در فایل asset قرار داده ایم را بگذاریم در بالا iransans.ttf هست برای ساخت فولدر assest روی پنل سمت چپ اندروید استدیو کلیک کنید ( روی یکی از فولدر ها مهم نیست کدام یکی از آنها ) بعد از تب new زیر شاخه folder تب بعدی زیر شاخه assets folder را انتخاب کنید بعد از آن یک صفحه ای باز می شود و از شما می پرسد آیا می خواهید مسیر فولدر assets را تغییر دهید شما فقط کافی است next را بزنید و دراخر finish را بزنید تا فولدر assets برای شما ایجاد شود سپس فونت مورد نظر خود را در آن فولدر قرار دهید و نام آن را بخش setDefaultFontPath تغییر دهید.
 
بعد از انجام مراحل بالا هم اکنون زمان فراخونی کلاسی که نوشتیم می رسد و برای این کار ما در اکتیویتی تست خودمان که نامش Mainactivity هست کد های زیر را قرار می دهیم واکتیوتی ما به این شکل می شود.
 
 

 
و حالا وارد فایل AndroidManifest.xml شده و خطر زیر را به آن اضافه کنید.

فقط این خط

را اضافه کنید
این آموزش هم به پایان رسید انشاالله جامع و کامل بوده باشد.

مطالعه بیشتر