AAPT2 چیست ؟

سلام دوستان گرامی در این مقاله به بررسی AAPT2 در اندروید می پردازیم شاید خیلی از شما بارها خطا یا پوشه هایی با نام AAPT2 دیده باشید در ادامه این نرم افزار ساخت یا Build Tool را شرح خواهیم داد.

aap2 یک ابزار ساخت یا Build tool در اندروید استودیو است که گریدل به صورت مستقیم با اون در ارتباطه در واقع فایل های موجود در پروژه شما برای اینکه به حالت APK در بیان باید Package شوند عمل پکیج کردن resource های پروژه شما به فایل باینری توسط ابزاری به نام AAPT2 انجام میشه. دستور این کار توسط گریدل (Gradle) ارسال می شود.

AAPT2 سه کار مهم انجام میدهد که عبارت است از :

  • parse
  • index
  • compile to binary

شاید سوال داشته باشید چرا پکیج ها به باینری تبدیل می شوند ؟

دو نکته وجود دارد اول اینکه binary برای سیستم عامل اندروید فوق العاده optimize شده است ولی اگر یکم با ساختار باینری آشنا باشید می دونید که هر بایت از 8 بیت تشکیل شده و ایجاد باینری از تمامی resource های نرم افزار شما یک فایل باینری دراز خواهد شد ! گریدل اینجا decision maker فایل های شماست هر فایلی که فرمت text داشته باشه به باینری تبدیل میشه و درسته که باینری از نظر تعداد کارکتری بیشتر خواهد بود ولی فشرده سازی آن هم راحت تر هست. نکته دوم هم فشرده سازی فایل های باینری بیشتر از فایل های text هست به علت وجود sample های مشابه.

دیگه زیاد وارد این بحث نمی شویم ولی دوستانی که در رابطه با بحث فشرده سازی کار کرده باشند متوجه موضوع خواهند شد.

برای اطلاعات بیشتر می تونید درباره فشرده سازی یا Compression, Restoration, Resampling سرچی انجام بدید.

اگر می خواهید به صورت terminal هم می توانید با aapt2 ارتباط برقرار کنید ولی نیازی وجود ندارد.

در پوشه android studio build tools می توانید یک پوشه با این نام پیدا کنید.

موفق و پیروز باشید.

مطالعه بیشتر