آموزش تایمر در اندروید

سلام دوستان این بار با آموزش تایمر در اندروید بازگشتیم این آموزش هر چند دیده نمی شود ولی کارایی بسیار بالایی دارد.خب برویم به سراغ بخش کد برنامه شیرین ترین بخش ! 🙂

ابتدا یک object  از تایمر ایجاد کرده سپس باید یک TimerTask برای زمان بندی تایمر ایجاد شده ایجاد کنیم بعد از آن یک void ایجاد کرده سپس در این void که از نام آن run است را اجرا می کنیم و در اخر بعد از بسته شدن void زمان زمانی بندی کردن تایمر ایجاد شده می کنیم برای این کار از ویژگی Schedule (به معنی زمان بندی) را فراخوانی کرده و در آخر “زمان” را برای تایمر ست می کنیم تایمر را باید به میلی ثانیه بدهیم به طور مثال یک ثانیه برابر است با 1000 میلی ثاینه .
شاید بخواهید یک تایمر تکرار ایجاد کنید برای این کار می توانیم از کد زیر استفاده کنیم.

کد بالا نیز شبیه کد قبلی است با این تفاوت که این تایمر 1000 بار اجرا می شود یعنی بعد از هر یک ثانیه تا 1000 بار اجرا می شود.
برویم به سراغ شمارنده (counter) معکوس به کد زیر نگاه کنید.
 

از کد بالا برای ایجاد تایمر معکوس استفاده کنیم و کنترلی بیشتری نسبت به تایمر های قبلی داریم به این صورت که در صورت تموم شدن این تایمر پیغام Done نمایش داده می شود.
این بخش مخصوص تایمر است ولی گفتم شاید بعضی از دوستان به کد زیر نیاز داشته باشند کد زیر یه کار به صورت پشت سر هم بعد از یک فاصله زمانی احرا کند.به طور مثال می خواهید اینترنت را هر 15 ثانیه یک بار چک کنید برای این کار می توانید از کد زیر استفاده کنید.

کد بالا بعد از فاصله زمانی یک ثانیه ای یک دکد را اجرا می کند ولی استفاده بیش از حد از کد بالا سبب memory leak می شود.
استفاده از کد بالا به صورت ساده شده مانند زیر

کدی قوی تر از کد های بالا کد زیر از api ورژن 1 تا 24 کار می کند و کد قدرتمندی است.

کد بالا بعد هر 5 ثاینه یک کار را انجام می دهد.
در صورت استفاده از کد بالا ممکن است به ارور بر بخورید زیرا کد های بالا در یک ترد دیگر است به طور مثال اگر بخواهید مقدار متن یک دکمه را تغییر دهید باید از RunOnUiThread استفاده کنید همانند زیر

کد های مختلفی از این دست برای تایمر وجود دارد همانند زیر

آموزش به اتمام رسید انشاالله مفید بوده باشد.
 

مطالعه بیشتر